bornholm


Idź do treści

Bornholm

Bornholm

Przed wyjazdem starałem się czegoś dowiedzieć o tej wyspie.Tak rekomenduje ją ciekawa -praktyczna strona http://www.visit-bornholm.pl
"O Bornholmie
Duńska wyspa na Morzu Bałtyckim z roku na rok przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem turystów z całej Europy. Idealna zarówno dla amatorów plażowania i słodkiego leniuchowania, jak i dla miłośników pieszych lub rowerowych wycieczek, oferująca mnóstwo atrakcji praktycznie w każdej dziedzinie turystycznej.
Tajemnica i urok tej wyspy tkwi przede wszystkim w różnorodności oraz panującej tutaj, niezwykłej atmosferze. Jeśli dodamy do tego niesamowitą, często oryginalną kompozycję tutejszych walorów przyrody, pięknych krajobrazów, ciekawych zabytków, połączoną z ciekawymi tradycjami i życzliwością mieszkańców oraz pysznymi specjałami bornholmskiej kuchni - wówczas uzyskamy przepis na udane wakacje, pełne niezapomnianych wrażeń. A rozmaite walorów składników tego przepisu mnożą się tutaj na wyspie na każdym kroku... możemy więc sami dowolnie doprawiać, przyrządzać, mieszać i kosztować. Efekt zawsze będzie doskonały.
Wyspa ma powierzchnię 588 km2, a długość linii brzegowej - ok. 150 km. To właśnie główne atuty wyspy, jej niewielka powierzchnia i bardzo zróżnicowana linia brzegowa (od piaszczystych plaż na południu po kamieniste, granitowe wybrzeże na północy) sprawiają, że jest wymarzonym miejscem na rowerowe wyprawy.
Jednak nie tylko rowerzyści odwiedzają Bornholm, jest ona tak zróżnicowana, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Piękna przyroda, magiczna atmosfera i mieszkańcy przyjaźnie nastawieni do turystów (pozdrowienia i uśmiechy są tutaj codziennością) - wszystko to sprawia, że Bornholm zmienia nas czasem nie do poznania. Czas płynie wolniej, atmosfera łagodzi obyczaje... Tutaj nikt się nigdzie nie spieszy, powolny rytm życia autochtonów plus wspaniałe widoki to niewątpliwie antidotum na zabiegane i pełne stresu życie. Dozowane w małych porcjach sprawia, że mamy energię do pracy na cały kolejny rok, aż do następnych wakacji i urlopu, który - istnieje duże prawdopodobieństwo - znowu spędzą Państwo na Bornholmie.
Bornholm to nie tylko mili, sympatyczni ludzie, leniwie płynący czas i odpoczynek, ale także miejsce doskonałe do zwiedzania, począwszy od kulinarnych szlaków po poznawanie historii wyspy i jej mieszkańców.
Kuchnia bornholmska ma do zaoferowania bardzo wiele smaków: ryby pod niemal każdą postacią (smażone, wędzone, w zalewach, w sosach itp.), owoce morza (głównie krewetki), olej rzepakowy, sery pleśniowe, wyroby mleczne, alkohol (akvavit, piwo, wino).
Po tych kulinarnych rozkoszach czas na poznanie wyspy. Główna atrakcja to największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego Hammershus oraz 4 okrągłe kościoły-rotundy, które zostały wybudowane w średniowieczu i podobno ciągle skrywają w swych murach skarb Templariuszy.
Bornholm słynie jednak przede wszystkim ze wspaniałej przyrody i tutaj z pewnością warto obejrzeć formacje skalne zwane Świętymi Skałami (Helligdomsklipperne). Dla osób, które interesują się geologią i przyrodą, na wyspie wybudowano multimedialne centrum przyrodnicze NaturBornholm - to atrakcja, która z pewnością spodoba się zarówno najmłodszym, jak i starszym turytom.
Wyspa Bornholm to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, pod warunkiem, że szuka ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą i niecodziennej atmosfery."


Powrót do treści | Wróć do menu głównego