Korona


Idź do treści

"Korona Gór Polskich" na rowerze

Celem tegorocznej wyprawy rowerowej było zdobycie z rowerem" Korony Gór Polskich".Tak przedstawia KGP Wikipedia:

"Korona Gór Polski (Korona Gór Polskich) - 28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych."
"Koncepcja została przedstawiona w 1997 roku przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie "Poznaj swój kraj".
Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję "Poznaj swój kraj", inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.
Ogłaszając ideę KGP, redakcji "Poznaj swój kraj" chodziło nie tylko o odciążenie najpopularniejszych gór na czele z Tatrami i spopularyzowanie wielu innych, atrakcyjnych, lecz nieznanych pasm, ale także o dogłębne poznanie tych rejonów kraju, z ich historią, przyrodą, geologiczną przeszłością i współczesną kulturą. Zachęcając wszystkich do zdobywania KGP - co czynić można w dowolnym czasie i w dowolny sposób (pieszo, na rowerze, czy na nartach) - redakcja prowadząca klub Zdobywców (publikuje w każdym wydaniu "Poznaj swój kraj" materiały klubowe) organizuje wzorcowe wyprawy na poszczególne szczyty (do końca 2009 r. było ich 21), zapewnia swym członkom - prenumeratorom miesięcznika m.in. zniżkowe (30%) noclegi w obiektach rekomendowanych.
W styczniu 2011 r. na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ok. 8800 członków, spośród których ponad 600 szczyci się już godnością Zdobywcy KGP, nadawaną po udokumentowaniu wszystkich wejść przez Lożę Zdobywców KGP.
Za realizację Korony Gór Polski i prowadzenie klubu jej zdobywców redakcja "Poznaj swój kraj" otrzymała specjalne wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie im. Mieczysława Orłowicza na najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne promujące polską turystykę krajową w 2007r
Istotnym problemem jest też problem granic mezoregionów. Autorzy Korony opierają się w tym względzie na innych ustaleniach niż Wikipedia, która bazuje na regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego. Skutkuje to tym, że np. według autorów Korony najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest Lubomir, podczas gdy według regionalizacji Kondrackiego szczyt ten należy do Beskidu Wyspowego. Kolejną kontrowersją jest umieszczenie w Koronie Chełmca, którego punkt pomiarowy znajdował się na 18-metrowej wieży widokowej i dzięki temu został uznany za najwyższy w Górach Wałbrzyskich, jednak w rzeczywistości najwyższa jest Borowa
Największe kontrowersje wzbudza umieszczenie w Koronie Gór Bialskich, które są częścią Gór Złotych, więc Góry Bialskie nie powinny w ogóle być umieszczone w Koronie, natomiast najwyższym szczytem całych Gór Złotych po polskiej stronie Brusek lub postawna(różne źródła podają różne wysokości), a nie Kowadło.
W Koronie nie uwzględniono Gór Sanocko -Turczanskich Jaworniki 909 m n.p.m. lubTrochaniec 939 m npm"

Powyższa tabela przedstawia wykaz szczytów .Na pomysł tej wyprawy wpadł nasz kolega Roman Kweserowski którego do tego pomysłu zainspirowała relacja P.Agnieszki Korpal, która na rowerze zdobyła wszystkie szczyty w 15 dni.Nie we wszystkie góry można wjeżdżać rowerem(zakaz)Więc postanowiliśmy wjechać rowerem, na te na których zakaz nie obowiązuje.Zdobyliśmy 25 szczytów, z tym że Śnieżkę bez roweru(zakaz).W tym też Borową bo dowiedzieliśmy się że Chełmiec jest od niej niższy,więc pojechaliśmy na oba szczyty.Uczestnikami wyprawy był Jan Polus i Andrzej Makoś .Wspomniany Roman Kwesterowski nie mógł pojechać .Przejechaliśmy prawie 1600km


Powrót do treści | Wróć do menu głównego